Wiele osób pyta mnie Ewelina, jak przenieść stronę na inny adres? Czy można przenieść stronę na inną domenę? I to pytanie jest szczególnie częste wśród osób, które robią pierwszą stronę. Chcą ją przenieść z domeny systemowej (na której zaczęli stawiać stronę) na domenę docelową.

Przykład:

  • pracuję na nazwastrony.zenbox.pl
  • chcę przenieść stronę na nazwadomeny.pl

W WordPressie nie ma guzika-przełącznika

Konstrukcja WP nie pozwala nam na szybkie przełączanie strony pomiędzy domenami. Wszystkie dane, które mamy na stronie są zapisane w tzw. bazie danych.

Co to jest baza danych?

Najprościej mówiąc jest to tabela, jak w Excelu. Baza danych to kolumny i wiersze. Nasza strona ma jedną bazę danych i są w niej zapisane wszystkie komentarze, ustawienia wtyczek, ustawienia szablonów, treści wpisów. Po prostu wszystko. I to wszystko jest zapisane w bazie, która w wielu miejscach ma zanotowany adres Twojej strony.

Kiedy mówimy o przejściu z jednego adresu www na drugi adres www, to technicznie mówimy o zmianie w bazie danych starego adresu na nowy :)

Nie znam się na bazach danych, co teraz?

Nie ma problemu. Cała operacja przejścia z jednej domeny na drugą jest wykonalna bez umiejętności kodowania i bez zaawansowanej znajomości baz danych. Potrzebujesz kilku rzeczy:

  • Program Filezilla (połączenie z serwerem),
  • Wtyczka Duplicator,
  • Serwer, na którym możesz stworzyć nową bazę danych (do tego też nie potrzebujesz umiejętności kodowania) i umieścić stronę.

Jeżeli działałaś na domenie systemowej, to masz już serwer i prawdopodobnie potrzebujesz tylko programu Filezilla i nowej wtyczki. Cała operacja zajmie Ci łącznie 20-30 minut. Pisałam już o tym przy okazji artykułu Jak sprawdzać i testować nowe rozwiązania na stronie. BO GENERALNIE wykorzystujemy tutaj dokładnie to samo rozwiązanie.

Jak to zrobić krok po kroku? Przygotowałam tutorial wideo!

Chcesz zobaczyć, jak to robię? Przygotowałam bonus w formie wideo tutorialu. Tak, za darmo:

Zapisz