Przygotowałam praktyczną listę 20 czynności, które warto zrobić przed opublikowaniem strony internetowej. To jest taka podstawa. Mocna podstawa dla osób, które samodzielnie robią swoje strony. Do roboty!

20 czynności, które warto zrobić przed opublikowaniem strony:

 1. LITERÓWKI

Sprawdź, czy nie masz literówek, błędów ortograficznych oraz interpunkcyjnych. Jeżeli jesteś już “ślepa” i nie widzisz błędów na swojej stronie, ja tak mam, poproś kogoś uważnego o przeczytanie wszystkich tekstów. Najlepiej korektora/redaktora.

Jest też inne rozwiązanie. Moja kursantka poleciła mi świetna narzędzie do sprawdzania literówek i podstawowej interpunkcji. Nazywa się LanguageTool i jest dostępne w 27 językach, w tym w języku polskim. Wklejasz swój tekst, naciskasz enter i to narzędzie zaznacza, co jest złe napisane. Ja korzystam z LanguageTool w postaci rozszerzenia dla przeglądarki Chrome. Polecam!

 1. LINKI CZ. 1.

Sprawdź, czy działają wszystkie linki. Po prostu “przeklikaj” całą stronę.

 1. LINKI CZ. 2.

Sprawdź, czy działają wszystkie linki zewnętrze. Możesz je klikać, ale możesz też dodać wtyczkę Broken Link Checker (wideo tutorial).

 1. ZDJĘCIA

Sprawdź, czy masz dobrze przygotowane zdjęcia: rozmiar, ciężkość, format, teksty alternatywne. Przygotowałam o tym oddzielny artykuł.

 1. READ MORE PREVIOUS POST

Sprawdź, czy wszystkie wyrazy w szablonie są przetłumaczone. Wtyczki, które pomagają tłumaczyć stronę to np. Loco Translate. Jeżeli jesteś na moim kursie WP dla zielonych, to przejdź do modułu 5, w którym pokazuję jak to zrobić.

 1. CZY LUDZIE TRAFIĄ TAM GDZIE POWINNI?

Jeżeli przenosiłaś (lub przenosiłeś) z jednego adresu www na inny, upewnij się, że masz zrobione przekierowania 301 ze starych linków na nowe. Przenoszenie strony to jest większy temat. Zacznij od dowiedzenia się czym są przekierowania 301 (wideo).

 1. KOMENTARZE

Sprawdź, jak masz skonfigurowane komentarze. Zrobisz to w Ustawienia > Dyskusja. Jeżeli wolisz zewnętrzną wtyczkę do komentarzy, zainstaluj ją i skonfiguruj. Zrób to, zanim ruszysz z promocją strony i ludzie zaczną komentować. Dzięki temu unikniesz przenoszenia komentarzy z jednego serwisu na drugi. Jeżeli jesteś na moim kursie WP dla zielonych, to przejdź do modułu 5, w którym pokazuję jak to zrobić.

 1. ADMINISTRATOR

W Ustawienia > Ogólne ustaw adres e-mail administratora strony. To na ten adres e-mail przychodzą wszystkie najważniejsze maile, które wysyła WordPress.

 1. WIZERUNEK CZ. 1.

Jeżeli chcesz mieć kontrolę nad tym co wyświetla się na Facebooku, zainstaluj i skonfiguruj wtyczkę Yoast SEO. Dzięki temu będziesz mieć kontrolę nad tym co pojawia się na wallu Facebooka np. kiedy ktoś polajkuje lub wrzuci Twoją stronę na walla. Nie musisz instalować tej wtyczki (a nawet nie powinnaś), jeżeli Twój szablon ma miejsce przeznaczone na ustawienia SEO. Dublowanie tych ustawień może doprowadzić do błędów i nigdy nie zapanujesz nad tym, co wyświetla Facebook.

 1. WIZERUNEK CZ. 2.

Po zainstalowania i skonfigurowaniu wtyczki Yoast SEO sprawdź każdą stronę na Facebook Debugger. Zobaczysz, co będzie się wyświetlać na Facebooku.

 1. SPRAWDŹ FORMULARZ KONTAKTOWY

Sprawdź czy działa formularz kontaktowy. Pierwszy mail może trafić do spamu. Jeżeli jesteś na moim kursie WP dla zielonych, to przejdź do modułu 3, w którym pokazuję jak to zrobić.

 1. SIEDEM CZYNNOŚCI, KTÓRE WARTO ZROBIĆ PO ZAINSTALOWANIU WORDPRESSA

Jeżeli zrobiłaś (lub zrobiłeś) stronę zanim mnie poznałaś (lub poznałeś), to zobacz też ten film edukacyjny: 7 czynności, które warto zrobić po instalacji WordPressa. Być może masz braki, o których nawet nie wiesz :)

 1. CZY BĘDZIESZ W GOOGLE?

W filmie wspominam o widoczności dla wyszukiwarek. Jeżeli ruszasz ze stroną, to upewnij się, że masz włączoną widoczność dla wyszukiwarek: Ustawienia > Czytanie.

 1. CZCIONKI, A DOKŁADNIE FONTY

Sprawdź, czy masz czcionkę (font) z polskimi znakami. A jeżeli nie masz, to czas to naprawić. Dokładnie napisałam o tym w artykule pt. O fontach i czcionkach. Znajdziesz tam też pomocniczy wideo tutorial.

 1. ZRÓB FAVICON

Ustaw favicon, czyli małą ikonę, która widać na górze przeglądarki. Jeszcze niedawno trzeba było dodawać nową wtyczkę (wideo). Teraz wystarczy wejść w Wygląd > Personalizacja > Tożsamość witryny.

 1. BEZPIECZEŃSTWO

Zadbaj o to, żeby mieć ustawioną regularną kopię strony. Dokładnie tłumaczyłam ten temat w artykule pt. O bezpieczeństwie.

 1. MASZ BURDEL W ARCHEO? ZRÓB PORZĄDEK W BIBLIOTECE MEDIÓW.

Podczas prac na stronie często wgrywamy różne zdjęcia, potem je zmieniamy, kombinujemy, szalejemy. No i w naszej Bibliotece mediów zaczyna panować bałagan. Delikatnie mówiąc. Jeżeli masz porządek, to gratuluję :) Jesteś w mniejszości.

Jeżeli tak jak ja, czasami masz bajzel w Bibliotece mediów, to mocno rekomenduję ogarnąć ten bałagan. Dlaczego? Dlatego, że niepotrzebnie zwiększamy wielkość strony. To robi się problematyczne kiedy robimy regularne kopie strony. Zagospodaruj 20 minut i zrób porządek w Bibliotece mediów.

 1. ZRÓB PORZĄDEK NA SERWERZE

Czasami tworzymy na serwerze dodatkową stronę www. Robimy na niej testy. Po skończeniu testów usuń tę stronę. Chyba, że masz zamiar regularnie o nią dbać. Jeżeli nie, to jest wysokie prawdopodobieństwo, że o niej zapomnisz i wyhodujesz sobie wirusa na serwerze. A taki wirus możesz zaatakować inne strony na tym serwerze.

 1. SPRAWDŹ NEWSLETTER

Jaka jest Twoja strategia na budowanie więzi między czytelnikami? Czy jednym z jej elementów jest newsletter? Wartościowe newslettery mogą pomóc Ci stworzyć wartościową więź między Tobą a czytelnikiem. Jeżeli masz newsletter, sprawdź, czy jest dobrze ustawiony i czy wszystko działa. To nie wszystko. Żeby maile były dobre, to trzeba analizować co czytelnicy robią z Twoimi mailami.

Regularnie sprawdzam raporty z MailChimpa z ActiveCampaign. Po co? Ta wiedza bardzo pomaga mi zarabiać naprawdę konkretne pieniądze. Podczas kampanii sprzedażowej moich kursów piszę kilka maili. Wiem jak je pisać, bo testowałam w co moi czytelnicy klikają, w co nie, co robią, a czego nie robią. Zachęcam Cię go analizy raportów z newsletterów oraz robienia testów. Uczę tego w kursie UX w małej firmie.

 1. ZAINSTALUJ GOOGLE ANALYTICS

Czy w ogóle wiesz ile osób weszło na Twoją stronę pierwszego dnia? Skąd przyszli? Z Facebooka? Z innych blogów lub stron? Ja zanim pokażę światu swoją stronę (i zanim zacznę ją promować), to zawsze konfiguruję Google Analytics. Warto od razu zainstalować GA, ponieważ nasze dane są zbierane od momentu skonfigurowania GA. Nie można sprawdzić danych archiwalnych (przed instalacją GA). Oczywiście instalacja to jest dopiero początek. Warto regularnie sprawdzać co się dzieje na stronie. Uczę tego w kursie UX w małej firmie. Dzięki tej wiedzy więcej zarabiam, nie tracę pieniędzy, nie marnuję czasu na zbędne (nieefektywne) działania i mam poczucie większej kontroli. To są bardzo miłe uczucia :) Polecam!