Niedawno pojawiła się aktualizacja WordPressa. Wersja 4.5 o nazwie Coleman. Wiele osób pyta mnie, czy muszą zaktualizować swojego WordPressa, czy może lepiej go nie ruszać? Odpowiedź jest bardzo prosta: tak, musisz zaktualizować WordPressa. W ten sposób dbasz o bezpieczeństwo swojej strony.

Zanim usiądziesz do aktualizacji sprawdź kilka rzeczy. Warto zrobić to z głową. Jeżeli jesteś zielona możesz nie wiedzieć o kilku przydatnych czynnościach, które uchronią Cię od płaczu i łez :)

1. Zanim cokolwiek zaktualizujesz, zrób pełną kopię strony

Strona zbudowana na platformie WordPress składa się z dwóch elementów: folder ze stroną oraz baza danych. Mówiąc tak najprościej. Zanim zrobisz jakąkolwiek aktualizację upewnij się, że masz pełną kopię strony (folder + baza danych). Jeżeli masz kopię tylko jednej z tych rzeczy, nie uda Ci się odtworzyć całej strony. Jedno bez drugiego nie istnieje :) Obie rzeczy muszą pochodzić z tego samego czasu.

Kopię strony możesz zrobić samodzielnie. Napisałam o tym artykuł na mojej drugiej stronie Girls Who WordPress: https://girlswhowp.com/co-to-jest-backup-backwpup/

Kopię strony powinien regularnie robić też dostawca serwera. Skontaktuj się z nim. Zapytaj czy w razie problemów mają taką kopię (data) i czy ją przywrócą. Zapytaj o to zanim zaczniesz działać.

2. Sprawdź, czy Twój szablon jest już kompatybilny z najnowszą wersją WordPressa

Jeżeli nowa wersja WP zmienia pewne elementy w kodzie (np. zmienia się implementacja funkcji, klas, czy struktura bazy danych), które mogą mieć wpływ na szablon, to wiadomo – twórcy szablonu muszą wypuścić aktualizacje.

Zanim usiądziesz do aktualizacji WP, sprawdź czy Twój szablon jest już kompatybilny z najnowszą wersją WordPressa. Znajdziesz te informacje na oficjalnej stronie szablonu. Możesz też napisać do twórców szablonu i po prostu zapytać się.

Generalnie sam WordPress nie ingeruje w szablon, ale zdarza się, że po aktualizacji WP coś nie działa. Przeważnie taka sytuacja ma miejsce kiedy nowsza wersja WP ma inną strukturę bazy danych. Ale wiadomo, masz kopię, więc możesz do niej wrócić :)

3. Sprawdź, czy Twoje wtyczki są już kompatybilne z najnowszą wersją WordPressa

Tutaj sytuacja wygląda tak samo. Jeżeli nowa wersja WP zmienia pewne elementy w kodzie, które mogą mieć wpływ na wtyczki, to wiadomo – twórcy wtyczek muszą wypuścić aktualizacje.

Zanim usiądziesz do aktualizacji WP, sprawdź czy Twoje wtyczki są kompatybilne z najnowszą wersją WordPressa. Znajdziesz te informacje na oficjalnych stronach wtyczek oraz w Repozytorium wtyczek.

4. Daj sobie czas, ale nie odkładaj tego na pół roku

Pośpiech nie jest tutaj naszym przyjacielem. Najpierw przygotuj się, zbadaj kompatybilność, potem działaj. Daj sobie czas na zebranie wszystkich informacji (2-3 dni). Pamiętaj tylko, żeby tego nie odkładać, bo zapomnisz.

5. Coś nie działa, a powinno? Masz kopię. Jest dobrze!

Kiedy po aktualizacji coś nie działa, a powinno, cóż – życie. To co może Cię wtedy uratować to kopia strony. Dajcie znać, jak Wam poszło :) Jestem ciekawa.