Jak sprawdzić, którą masz wersję WordPressa?

Jesteś tutaj:>, Robię stronę samodzielnie>Jak sprawdzić, którą masz wersję WordPressa?

Po raz pierwszy wpis został opublikowany 15 września 2014 r. Zaktualizowałam go 27 października 2016 r.

WordPress jest regularnie aktualizowany. To znaczy, że co jakiś czas kod, z którego składa się nasza strona, ulega zmianie. Dlaczego? Wiele wprowadzanych zmian jest związanych ze zwiększaniem bezpieczeństwa. Inne zmiany, mówiąc najprościej, to po prostu ulepszanie samego WordPressa.

Każda aktualizacja przynosi nową wersję WordPressa. Kiedy piszę ten artykuł mamy WordPressa 4.6.1. Każda większa wersja WP ma swoją nazwę. Na przykład WP 4.6 to Paper Adams, na cześć owego muzyka jazzowego :)

Po co w ogóle sprawdzać, którą masz wersję WordPressa? Głównie dla bezpieczeństwa. Regularne aktualizacje (i stosowanie innych dobrych praktyk!) minimalizuje szansę na złapanie wirusa.

Inny scenariusz, w którym przyda się ta umiejętność, to moment wybierania nowego motywu lub wtyczki. Zawsze warto sprawdzić, czy są kompatybilne z najnowszym WP oraz, czy są dalej rozwijane przez twórców.

Moja droga, poniżej przedstawiam kilka metod na sprawdzenie, którą masz wersję WP.

Metoda 1

Zaloguj się na swoją stronę. Jeżeli masz aktualną wersję WP, to na samym dole panelu administracyjnego znajdziesz informację o wersji. Tak jak tutaj:

W przypadku kiedy nie masz aktualnej wersji WP, zobaczysz komunikat zachęcający do aktualizacji. Czy aktualizować od razu? Aktualizować, ale nie od razu. Odpowiedź jest bardziej skomplikowana. Zanim zaczniesz aktualizację (szczególnie bardzo starej strony), zapoznaj się z tym CAŁYM artykułem. Dodatkowo przeczytaj dwa uzupełniające artykuły na ten temat: O bezpieczeństwie oraz Czy muszę aktualizować WordPressa?

Metoda 2

Inną metodą sprawdzenia wersji WP jest zajrzenie do ogólnodostępnego kodu źródłowego strony. Jeżeli jesteś na samym początku swojej podróży ze stronami www, to może to być dla Ciebie szok, ale tak – możesz zobaczyć sporą część kodu, z którego składa się każda strona internetowa na świecie. Jak zaczynałam ponad dekadę temu, to odkrycie było dla mnie przełomowe :D

Jak to zrobić? Kliknij prawy przycisk myszki w dowolnym miejscu na swojej stronie (najlepiej nie klikaj na tekst ani zdjęcie, wybierz puste tło). Przeglądarka zaproponuje Ci kilka akcji, które możesz zrobić. Jeżeli używasz Chrome, wybierz opcję “Wyświetl źródło strony”. Tak to wygląda:

Jak teraz sprawdzić, którą masz wersję WP? Poszukaj fragmentu kodu <meta name=”generator” content=”WordPress

Ariadna, bardzo ładnie aktualizuje swoją stronę :) Pozdrawiam!

Co w przypadku, kiedy nie możesz znaleźć tej linijki kodu? Jest to możliwe. Może być ukrywana za pomocą różnych zabezpieczeń. Jeżeli nie działa metoda 2., to prawdopodobnie metoda 3. również nie zadziała. W takim przypadku przejdź do metody 4.  

Metoda 3

Informację o wersji znajdziesz również pod adresem AdresStrony.pl/readme.html. Ten sposób nie działa, jeżeli strona ma włączone różne zabezpieczenia. W takim przypadku przeważnie niezawodna jest metoda 4.

Metoda 4

Jest najszybsza i prawie zawsze działa. W przeglądarce Chrome dodałam rozszerzenie o nazwie Version Check for WordPress. Jak to działa? Kiedy wejdziesz na stronie, która jest zbudowana na WP w pasku adresu URL pojawi się małe logo WP. Wystarczy kliknąć logo i zaraz pojawi się informacja o wersji WP na danej stronie. Tak jak na zdjęciu:

Jeszcze dwa przydatne linki:

Polecam też dwa artykuły uzupełniające ten temat:
O bezpieczeństwie
Czy muszę aktualizować WordPressa?

Miłego wordPressowania

Podpis Eweliny

 

 

2017-04-19T20:15:14+00:00 27/10/16|Kategorie: Bezpieczeństwo, Robię stronę samodzielnie|Tagi: |

O autorze:

Ewelina Muc

Cześć, z tej strony Ewelina. Na co dzień uczę kobiety, jak samodzielnie zrobić stronę na WordPressie w kursie online WP dla zielonych.

 • Paweł Knapek

  Równie szybkim …a nawet szybszym sposobem jest podgląd pliku readme.html – przykład: http://girlswhowp.com/readme.html
  Mając dostęp do FTP można zerknąć na tenże plik readme albo na wp-includes/version.php
  Bez dostępu do plików można jw. podglądnąć w źródle strony, można też często wykryć różnymi skanerami online np.
  hackertarget.com/wordpress-security-scan czy sitecheck.sucuri.net .
  Można też szybko i łatwo uzyskać takie informacje przy pomocy różnych rozszerzeń do przeglądarek – np. Wappalyzer dla Firefoxa ;)

 • Tomek z 6rano.pl

  Fajny wpis. Akurat zwykle ukrywam takie informacje w Head Meta Data, więc readme czy securi.net o którym wspomniał Paweł bardzo sie przydają w takich sytuacjach. Swoją drogą przed Wappalyzerem też można się zabezpieczyć:) https://wordpress.org/support/topic/hide-wordpress-from-wappalyzer

  • Paweł Knapek

   Można, można. Zasadnicze pytanie tylko brzmi – po co?
   Wzrost bezpieczeństwa poprzez ukrywanie jest tylko mitem bezmyślnie powielanym w wielu poradnikach.
   W dodatku groźnym mitem, gdyż wielu daje bardzo złudne poczucie bezpieczeństwa. Aktualizować, nie ukrywać. ;)