(Last Updated On: 19 kwietnia 2017)

Zdjęcia dodawane do wpisów często znacząco podnoszą doznania estetyczne czytelników i zachęcają do lektury – dlatego dobór zdjęć powiązanych z tematem wpisu jest moim zdaniem bardzo istotny. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że korzystając na przykład z wyszukiwarki obrazów od Google, może naruszać czyjeś prawa autorskie. W tym wpisie chciałbym przedstawić serwisy w których można znaleźć ładne i darmowe zdjęcia.

Uwaga: Jeżeli interesuje Cię tematyka prawa autorskiego to polecam blogi prawnicze dotyczące nowych technologii takie jak: startuplaw.pl czy techlaw.pl.

Pexels

Pexels to wyszukiwarka zdjęć z wielu różnych serwisów oferujących zdjęcia na licencji CC0.

Wiele z tych zdjęć jest naprawdę świetnej jakości i niczym nie ustępuje poziomem płatnym zdjęciom z komercyjnych serwisów ze zdjęciami.

Pixabay

Pixabay to kolejny spory serwis z darmowymi zdjęciami na licencji CC0. Co warte odnotowania – oferuje on zdjęcia od razu w kilku różnych rozmiarach, co jest często bardzo wygodne bo nie musimy przy pobieraniu zdjęć ściągać kilkudziesięciu zbędnych Megabajtów danych.

Startup Stock Photos

Kolekcja zdjęć na licencji CC by 4.0, które związane są z tematyką nowych technologii i startupów.

Foter

Kolejna wyszukiwarka zdjęć z ogromną bazą ale i różnymi licencjami – dlatego przy wyborze zdjęcia zalecam dokładnie zapoznać się z jego sposobem licencjonowania.

The Stocks

The Stocks to kolekcja pomniejszych serwisów z darmowymi zdjęciami – najczęściej na licencji CC0.

Inne serwisy

Powyżej starałem się wymienić serwisy, które mają ustandaryzowane licencjonowanie dostępnych w nich zasobów. Istnieje też wiele serwisów takich jak IM Free czy Picjumbo, które jak wynika z opisu, oferują darmowe zdjęcia, ale z racji braku dokładnej licencji podchodziłbym do ich zasobów z pewną dozą ostrożności, gdyż ich właściciele mogą nakładać własne dodatkowe wymogi dotyczące zdjęć.

Ciekawostka

Tworząc motywy dla WordPressa, które mają znaleźć się na oficjalnym repozytorium WordPress.org, musimy zadbać by wszystkie zdjęcia wykorzystane w motywie i zrzutach ekranu motywu były udostępnione na licencji zgodnej z licencją GPL – czyli najczęściej powinny one należeć do domeny publicznej. Z tego co czytałem zdjęcia z serwisów typu Picjumbo podobno nie są przez moderatorów WordPress.org akceptowane, ze względu na brak określonej licencji zdjęć.

Podsumowanie

W ciągu ostatnich dwóch lat nastąpił prawdziwy wysyp serwisów z naprawdę ładnymi darmowymi zdjęciami – dzięki temu nie jesteśmy już skazani na robienie własnych zdjęć lub kupowanie bardzo drogich zdjęć z serwisów stockowych. Korzystając z takich darmowych zdjęć należy zawsze sprawdzić dokładnie licencję i wynikające z niej nasze prawa i obowiązki. W wypadku jakichkolwiek wątpliwości zalecam kontakt z autorem serwisu lub bezpośredni kontakt z autorem danego zdjęcia.

Należy także liczyć się z tym, że z racji rosnącej konkurencji wśród tego typu serwisów zdarzają się wpadki i pojawiają się w nich zdjęcia, które wcale nie są wolne od praw autorskich. Są to raczej sytuacje sporadyczne (do tej pory raz widziałem tego typu sytuację), ale jeżeli korzystamy z jakiegoś serwisu bardzo często to warto co jakiś czas zrobić przegląd zdjęć i sprawdzić czy przypadkiem nie wystąpiły tego typu pomyłki.