(Last Updated On: 19 kwietnia 2017)

FI-linkbulding-2Bez zdobywania linków nie ma skutecznego pozycjonowania. Zobacz jak zrobić to dobrze, czyli bezpiecznie, skutecznie i bez zbędnego wydawania pieniędzy.

Na początek bardzo ważna uwaga: każde działanie mające na celu zdobycie linków do twojej strony, a co za tym idzie wpłynięcie na wyniki wyszukiwania, jest według Google zabronione i może się skończyć usunięciem twojej strony z wyników wyszukiwania, a co za tym idzie, spadkiem ruchu na stronie.

Teoretycznie powinnaś tworzyć dobre treści i czekać, aż internauci sami będą wstawiali linki do twojej strony na swoich stronach. Tylko jakie to wartościowe treści miałby tworzyć hydraulik i kto miałby do niego linkować?

Zacznij od ustalenia o czym jest strona

Google najpierw musi ustalić o czym jest twoja strona i w tym celu należy stronę zoptymalizować pod kątem występowania i rozmieszczenia odpowiednich zwrotów.

O tym naprawdę dobrze napisała Maja, więc tylko w skrócie napiszę, że chodzi o wybór takich słów, które mogą wpisywać w Google twoi klienci (np. „tworzenie stron Wrocław”, „torby na laptopa”, „pozycjonowanie stron”) i które zapewnią Ci wartościowy ruch. Wystarczy użyć tych słów w kliku kluczowych miejscach, nie trzeba 20 razy powtarzać tego samego słowa (to działało 10 lat temu!). Po informację, które to miejsca odsyłam już do artykułu Mai.

Optymalizacja pozwoli powiedzieć wyszukiwarce o czym jest twoja strona, jednak wyszukiwarka nie wie jeszcze czy na zapytanie „tworzenie stron Wrocław” jako pierwsza powinna pojawiać się strona twoja, czy twojej konkurencji. I tu w grę wchodzi linkbuilding, czyli zdobywanie linków prowadzących do twojej strony. Gdzie w całym pozycjonowaniu jest miejsce dla linkbuildingu opisałem w poprzednim artykule.

Zasada jest następująca: im więcej dobrych stron ma linki prowadzące do twojej strony, tym wyżej twoja strona będzie w Google. 

To uproszczenie, bo dokładny algorytm ustalania wyników jest ściśle tajny i składa się podobno z kilkuset czynników, które w dodatku często się zmieniają, więc większość wiedzy pozycjonerów opiera się tylko na praktyce i przeprowadzonych testach.

Z testów moich i wielu pozycjonerów wynika, że dobrymi źródłami linków są opisane poniżej działania. Traktuj je jednak jako inspirację, bo w pozycjonowaniu najbardziej wartościowe są te linki, do których dostępu nie ma twoja konkurencja.

1. Pokaż kontekst strony

Na początek warto zadbać o nadanie stronie kontekstu. Zoptymalizuj stronę według wskazówek Mai i dopiero zacznij zdobywać linki.

Zrób:

Zadzwoń do swoich klientów, dostawców i znajomych z branży z pytaniem czy chcieliby wstawić na swoją stronę rekomendację od Ciebie wraz z linkiem do twojej strony. Dzięki temu Google zajarzy, że skoro linkują do Ciebie strony z twojej branży, to twoja strona też jest z tej branży. Dobrze sprawdzą się też zakładki „partnerzy” czy „współpracownicy” na stronach twoich partnerów handlowych.

Nie rób:

Nie korzystaj z dziwnych ofert zdobywania linków na jakichś podejrzanych chińskich albo ukraińskich stronach. Nie chcesz chyba, żeby wyszukiwarka skojarzyła twoją stronę z Chinami i ukryła ją w polskich wynikach wyszukiwania?

2. Obstaw publiczne miejscówki

Zawsze warto mieć trochę linków z publicznie dostępnych serwisów, czyli takich, w których każdy może zdobyć link (szczególnie jeśli twoja konkurencja już ma takie linki).

Zrób:

Upewnij się, że w serwisach społecznościowych z których korzystasz, masz dodane informacje o swojej stronie. Jeśli nie siedzisz za bardzo w web2.0, załóż konta w popularnych serwisach społecznościowych, np.:

 1. Twitter
 2. Pinterest
 3. Tumblr
 4. Blogspot
 5. Plurk
 6. Google+
 7. Facebook
 8. Friendfeed
 9. Delicious
 10. Diigo
 11. Wykop
 12. Największe forum w twojej branży
 13. Największy blog w twojej branży (jeśli można zostawiać linki w komentarzach)

Wszędzie w danych profilowych umieść link do twojej strony. Nie przejmuj się, ze liki są typu „nofollow” (czyli teoretycznie nie pozycjonują). Pozwolą Ci one zróżnicować profil linków, żeby wszystko wyglądało naturalnie.

fb

 

Nie rób:

Zupełnie odpuść temat tzw. precli i katalogów – narzędzi popularnych parę lat temu, a teraz nieskutecznego. Są to specjalne strony, na których każdy może umieścić link pozycjonujący jego stronę. Problem w tym, że takie strony po paru miesiącach bez ostrzeżenia znikają, a Ty tylko zmarnujesz czas lub pieniądze na napisanie wpisu.

Kiedyś korzystałem z tego typu usług, ale przestałem – z testu wyszło mi, że 98% wpisów w preclach znika w ciągu dwóch lat, najczęściej z całą stroną. Możesz najwyżej dodać stronę do kilku największych katalogów: http://katalog.wp.pl/, http://katalog.di.com.pl/, http://katalog.onet.pl/, http://katalog.gazeta.pl/ – to najtańsze sposoby na zdobycie linków z tak dużych serwisów jak Onet czy WP. Innych katalogów nawet nie szukaj – mają obecnie marginalne znaczenie w pozycjonowaniu.

3. Wykorzystaj twoje strony

Zrób:

Na stronie firmowej dodaj linki do wszystkich prowadzonych projektów jeśli są na oddzielnych domenach. Jeśli stawiałaś oddzielne strony do konkretnych wydarzeń, imprez, blogów itp., to je również wykorzystaj jako źródło linków do nowej strony. Jeśli struktura witryny, z której zdobywasz link na to pozwala, najlepiej napisać newsa o starcie nowej strony.

plotki

 

Nie rób:

Jeśli robisz strony dla klientów, nie wstawiaj linków o treści typu „tworzenie stron Wrocław tanio” w stopkach. Możesz zostać za to ukarana usunięciem strony z wyników wyszukiwarki, szczególnie jeśli będziesz miała tylko takie linki.

4. Pojaw się na stronach branżowych

Zrób:

Wystąp na konferencji branżowej. Dzięki temu na stronie konferencji pojawi się link do twojej strony, a jeśli na sali będą blogerzy, to może napiszą o Tobie i podlinkują twoją stronę ze swoich blogów. Napisz artykuł gościnny w serwisie związanym z twoją branżą. Będziesz mogła zamieścić link do twojej strony, po którym przywędrują do Ciebie osoby zainteresowane tematem (klik, klik w link w stopce ;) ).

wordcamp

 

 

Możesz wstąpić do branżowej organizacji lub stowarzyszenia, o ile składka nie jest wysoka a na stronie stowarzyszenia pojawi się link do twojej witryny. W ten sposób może udać Ci się pozyskać klienta.

 Nie rób:

Nie spamuj komentarzami typu „super wpis, zapraszam do mnie” na blogach branżowych. Takie komentarze nawet jeśli nie zostaną usunięte, to nie są traktowane jako bardzo wartościowe przez Google.

5. Wysyłaj informacje prasowe

Zrób:

Dogadaj się z redaktorami serwisów, żeby opublikowali informację prasową wysłaną przez twoją firmę. W informacji prasowej umieść link do swojej strony w kontekście ukazującym Cię lub przedstawiciela firmy jako eksperta. Warto podłączyć się pod aktualne trendy i skomentować jakieś wydarzenie. Wysyłanie informacji prasowych jest obecnie jednym z najtańszych sposobów zdobywania bardzo wartościowych linków.

Możesz też wysłać informację do stron, które publikują wszystko jak leci:

 • centrumpr.pl
 • www.epr.pl
 • pressoffice.pl
 • brandnews.pl

Uwaga: linki po których prawdziwi internauci przechodzą do twojej strony są według części pozycjonerów najbardziej wartościowymi. Linki z informacji prasowych w dużych serwisach spełniają tę definicję, a w tych publikujących wszystko już niekoniecznie.

Nie rób:

Nie wysyłaj na ślepo informacji typu „nasza firma wprowadza nową usługę” do tysiąca serwisów. Redakcje dostają dziesiątki takich newsów i nie opublikują ich, a tylko stracisz masę czasu. Jeśli będziesz powtarzać takie działania, redakcje nawet nie będą otwierały twoich wiadomości.

6. Podziałaj na forach

Zrób:

Jeśli korzystasz z narzędzi do monitorowanie mediów lub natkniesz się na informację o twojej firmie na jakimś forum, oficjalnie skomentuj wątek (przedstaw się z imienia i nazwiska lub jako „Dział marketingu firmy X”) wyjaśniając wszystkie wątpliwości i zostawiając link do podstrony opisującej szczegóły omawianego tematu. Podziękuj za zainteresowanie firmą.

Nie rób:

Pod żadnym pozorem nie korzystaj z automatów do spamowania na forach takich jak XRumer – to prosta droga do usunięcia twojej strony z wyników wyszukiwania (jeśli nie potrafisz obsługiwać tego programu). Nie udawaj zadowolonych klientów pisząc komentarze wychwalające twoją firmę – moderatorzy szybko usuną takie wypowiedzi i tylko stracisz czas.

7. Zawsze proś o linki „przy okazji”

Zrób:

Wyrób sobie nawyk proszenia o linki do twojej strony przy każdej okazji. Publikujesz artykuł sponsorowany? Wstaw w nim link. Kupujesz reklamę na jakiejś stronie? Zapytaj czy może być bezpośrednim linkiem do twojej strony (chodzi o tag a HTML-a a nie JavaScript). Wypowiadasz się jako ekspert w mediach? W informacji o sobie umieść link. Zostajesz czyimś klientem? Wystaw opinię z linkiem do twojej strony. Ktoś napisał o twojej firmie? Skomentuj to dając link do szczegółów oferty.

Nie rób:

Nie wysyłaj e-maili typu „wymieńmy się linkami na stronach” do przypadkowych osób. To działało w 2006 roku. Teraz takie wymienione linki są bezwartościowe.

8. Zleć część prac pozycjonerskich

Zrób:

Zdobywanie linków może zająć masę czasu, którą mogłabyś przeznaczyć na robienie tego na czym się znasz, więc część prac możesz zlecić. Często zleca się tworzenie tekstów i rozsyłanie informacji prasowych, gdyż są to stosunkowo tanie czynności, ale zajmujące masę czasu.

Nie rób:

Jeśli nie wiesz dokładnie co robisz, nie korzystaj z automatów do zdobywania linków pozycjonujących, bo możesz zaszkodzić swojej stronie. Piszę to jako właściciel jednego z takich automatów, Fabryki Kliknięć, której nie polecam początkującym pozycjonerom :). Jeśli nie wiesz jak korzystać z automatów, szybko zostaniesz ukarana, a twoja strona nie będzie w ogóle pojawiać się w wynikach wyszukiwania.

Mam nadzieję, że te źródła linków będą dla Ciebie inspiracją do poszukiwania własnych wartościowych miejsc. Sam z nich korzystam, więc jestem pewien, że aktualnie działają i są to najbardziej opłacalne działania jakie można podjąć zdobywając linki, które istnieć będą przez kilka lat stale pozycjonując twoją stronę.

Zapisz

Zapisz

Zapisz